The Sims 2 Rehberi


Sims 2 Rehberi

The Sims 2‘yi açtığınızda karşınıza ilk olarak kasaba ekranı çıkar. Bu ekranda ister kendiniz aile yaratabilirsiniz, isterseniz de hazır aileleri kullanabilirsiniz.

Sim Yaratma:

Create A Sim Ekranına geldiğinizde yeni sim yaratma tuşuna basın. Bu tuşa bastıktan sonra ekranda rastgele bir sim belirir. İlk çıkan kategorilere simin adını, yaşını, ten rengini ve kilosunu  seçmelisiniz. Bunları ayarladıktan sonra soldaki kategorilerden simin geneteğini, saçını ve kıyafetlerini seçmelisiniz. Bunları da seçtikten sonra en son kategoride simin karakteristik özelliklerini ve burcunu seçiyorsunuz. Her şeyi ayarladıktan sonra sol alt köşedeki tik işaretine basıyorsunuz ve siminiz hazır!

Aile Yaratma:

Eğer kendiniz aile yaratmak istiyorsanız tüm simleri önce tek tek yaratmanız gerekecek. Bütün simlerinizi fotoğraf stüdyosuna koyduktan sonra aile ağacı tuşuna basın. Burada simlerin avatarlarını üst üste koyarak simlerin ilişkilerini düzenleyebilirsiniz.

Build/Buy Modları:

Build Mode: Bu mod, evinizin peyzaj ve inşasıyla ilgili eşyaları içermektedir.

Buy Mode: Bu mod, evinizin iç dekoruyla ilgili eşyaları içermektedir.

Live Mod: Bu mod ise oyununuzun ilerleyeceği moddur.

Simlerin İhtiyaçları:

Hunger: Açlık. Bizim gibi simlerin de en temel ihtiyaçlarından biri. Siminizi uzun süre aç bırakırsanız ölürler. Açlığı gidermenin 2 yolu vardır:

Pizza Siparişi Vermek: Telefonla sipariş verebilirsiniz. Pizza satın almanın karşılığı 50 Simoleons’dur.

Yemek Yapmak: Evinizde bulunan mutfaktaki buzdolabı ve ocaktan yararlanabilirsiniz. Daha iyi yemek yapabilmeniz zaman gerekmektedir. Yemek yaptıkça “Cooking Skill” yükselir ve daha besleyici yemekler yaparlar.

Environment: Çevre. Bu ihtiyaç Sims 1‘de “Room” olarak geçer. İşlevleri aynıdır.  Siminizin bulunduğu odadaki eşyaların kalitesine göre yükselir ya da düşer. Simin etrafındaki çöp, bulaşık, sinek gibi şeyler bu ihtiyacı düşürür.

Social: Sosyallik. Siminiz uzun süre başka bir simle iletişime geçmezse bu ihtiyaç düşer. Sohbet, dans etme, sarılma gibi hareketler bu ihtiyacı yükseltirken, kavga, alay, tehdit gibi olaylar da bu ihtiyacı düşürür.

Bladder: Tuvalet. Simler bizim gibi tuvalet ihtiyacını gidermek durumundalar. Bu ihtiyacı evinizde bulunan tuvalet ile giderebilirsiniz. Eğer uzun süre tuvalete gidilmezse küçük kazalar oluşabilir. Kahve içme, yemek yeme, sohbet etme gibi şeyler bu ihtiyacı düşürür. Eğer siminiz altına yaparsa, Comfort ihtiyacı sıfırlanır.

Energy: Enerji. Uyumak ve kahve içmek bu ihtiyacı yükseltir. Simin enerjisi sıfırlanırsa sim ya bayılır, ya da ayakta uyur. Bunlardan biri olursa Comfort ihtiyacı sıfırlanır.

Comfor: Konfor. Yatakta yatmak, koltukta oturmak, banyo yapmak bu ihtiyacı yükseltir. Fiziksel aktiviteler ise bu ihtiyacı düşürür.

Fun: Eğlence. Gün boyu yaptığınız aktiviteler bu ihtiyacı düşürür. Bu ihtiyacı yükseltmek için televizyon izleyebilir, oyun oynayabilir, kitap okuyabilir ve bunun gibi şeyler yapabilirsiniz.

Simlerin Amaçları (Aspirations):

Bu amaçlar, simlerin ölmeden önce yapmak istediği, veya sahip olmak istediği şeylerdir. Bu amaçlar, simin karakterine göre belirlenir. Bu amaçlar yapıldıkça simin mutluluğu ve kedine olan güveni yükselir.

Simlerin Korkuları (Fears):

Simlerin hayatta amaçları olduğu kadar korkuları da vardır. Korkuların yapılması simin kendine olan güveni ve mutluluğu düşer.

İş Bulma:

Bilgisayardan ya da gazeteden iş edinebilirsiniz. Bilgisayarda 3 iş ilanı, gazetede ise 1 iş ilanı verilir. İş ilanları her gün yenilenir. Skillerinizi yükselttikçe farklı mesleklere de katılabilirsiniz.

İşinizde yükselmek için işe düzenli olarak gitmeli, ve gerekli olan skillerinizi yükseltmelisiniz. Her iş için farklı skiller vardır. Hangi skilinizi yükseltmeniz gerektiği siminizin skiller bölümünde gösterilir.

Yetenek Puanları:

Bu puanlar işinizde yükselmenize yardımcı olduğu kadar, hayatınızın da kolaylaşmasını sağlar.

Cooking: Yemek pişirme. Yemek yaparak ve kütüphaneden Cooking kitabını okuyarak yükselir. Bu skill yükseldikçe yemekler daha besleyici olur ve yangın riskini en aza indirir.

Mechanical: Mekanik. Bozulan eşyaları tamir ederek ve kütüphaneden Mechanic kitabını okuyarak yükselir. Bu skill yükseldikçe elektrik akımına maruz kalma riski en aza iner.

Charisma: Karizma. Ayna karşısında çalışarak yükselir. Asıl amacı simin işinde yükselmesi için insanlarla daha iyi iletişim kurabilmesidir.

Body: Vücut. Yüzme havuzunda yüzerek ve egzersiz yaparak yükselir. Belli mesleklerde yükselmeye ve kavga ederseniz yenme olasılığını arttırmaya yarar.

Logic: Mantık. Satranç, kimya seti, teleskop kullanarak yükselir. Birçok işte yükselmek için kullanılır.

Creativity: Yaratılıcık. Piyano çalarak ve tablo yaparak yükselir. Belli mesleklerde yükselmek için kullanılır ve yaptığınız tablo daha kaliteli olur.

Bir önceki yazımız olan The Sims 1 Rehberi başlıklı makalemizde https://simsturkiye.com/etiket/sims-3, sims 1 ve sims 1 başlangıç rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.