The Sims 4 Pets: Kaçan evcil hayvanı eve geri döndürme


The Sims 4 Pets: Cats & Dogs paketinde, Simlerin beslediği evcil hayvanların evden kaçması, Simlerin modunu olumsuz etkiliyor. Beslediğiniz kedi veya köpeğiniz kısır olsun olmasın, evcil hayvanızın kaçma ihtimali bir hayli yüksek. Peki Sims 4 Cats & Dogs genişletme paketinde kedi ve köpekler neden kaçar?

The Sims 4 Pets: Kedim veya Köpeğim Neden Sürekli Evden Kaçıyor?

Sims 4’te kedi ve köpeğinizin evden kaçmaya eğilimli olmasına neden olan bir takım faktörler bulunuyor. Bu faktörlerden bahsedecek olursak:

  • Trait: Evcil hayvanınızın kişisel özellikleri bu durumu büyük ölçüde etkilemektedir. Örneğin, maceracı (adventurous), özgürlüğüne düşkün (independent) kedi veya köpekler kaçmaya daha eğilimlidir.
  • Needs: Kedi veya köpeklerin ihtiyaçlarına özen gösterilmemesi, evdeki Simlerin evcil hayvanlarıyla ilgilenmemesi ve arkadaşlık ilişkilerinin düşük olması da evden kaçmalarına etken olan sebeplerdendir.

The Sims 4 Pets: Kedi ve Köpekler Evden Nasıl Kaçar?

Gerçek hayatta olduğu kadar, Sims 4’te de evcil hayvan sahibi olmak Sim’inize ve dolaylı yoldan size ekstra bir sorumluluk yükler. Oyunda beslediğiniz evcil hayvanınızın, evin diğer bireyleri ile iyi ilişki kurmaları önemli rol taşımaktadır. Eğer Simler, tüylü dostlarına gereken özeni göstermemişler ve iyi bakmamışlarsa, oyun içerisindeki petleriniz kaçar.

Sims 4’te evcil hayvanınızın kaçması, yukarıda kısaca bahsettiğimiz durumların yaşanması sonucu tetiklenen, geçici ve rastlantısal bir olaydır. Ancak, örneğin beslediğiniz kedi ya da köpeğinizi oyun içerisinde bilerek aç bırakmanız, evcil hayvanınızın sosyal hizmetler tarafınca alınmasına sebep olur ve bu durumda bu kedi veya köpeğinizi geri getirebilmeniz mümkün olmaz.

Bir evcil hayvan evden kaçtığında, evdeki tüm Simler üzerine +2 puan değerinde üzüntü veren bir mod yapışır ve Simler, pet eve geri dönene kadar bu üzgün moddan çıkamaz.

Oyun sırasında, sağ üst köşede aşağıdaki gibi bir bildirim aldığınızda, petiniz evden kaçmış demektir:

Evden ayrılmak ve kaçmak için bir evcil hayvanı tetikleyen sayısız faktör vardır. Aşağıdaki eylemler evcil hayvanların kaçmasına neden olur:

GörselTetikleyici SebepAçıklama
Free SpiritKedilere has bir karakterdir. Free Spirit yani Özgür Ruh karakterine sahip kediler, oldukça meraklıdır ve serbestçe gezmekten hoşlanırlar. Bu sırada biraz gözden kaybolurlar 🙂 Endişelenmeyin, geçici bir süreçtir ve geri döneceklerdir.
AdventurousKöpeklere has bir karakterdir. Adventurous yani Maceracı bir karaktere sahip köpekler, tek başına maceralara atılmak için evden bazen biraz uzaklaşırlar. Tıpkı özgür ruhlu kediler gibi, maceracı ruhlu köpekler de geri döneceklerdir.
DövüşlerEğer evinizde birden fazla evcil hayvan besliyorsanız, işler her zaman rast gitmeyebilir. Eğer birbiriyle geçinemeyen evcil hayvanlarınız varsa, kendini tehdit altında hissettiklerinde evden kaçarlar.
Olumsuz İlişkilerEğer bir siminiz ve peti arasındaki ilişki "Despised (Küçümsenme)" veya "Disliked (Sevilmeme)" aşamasına kadar düşerse, evcil hayvanın evden kaçma ihtimali %20'dir.
İhtiyaç ve GüdülerSevgi ihtiyacının -80'e eşit veya -80'den daha fazla olması, oyun ihtiyacının -75'e eşit veya -75'den daha fazla olması gibi durumların 3 kez veya daha fazla yaşanması durumunda, evcil hayvanın evden kaçma ihtimali yine %20'dir.

Evcil hayvan evi terk ettiğinde, Sim’inizin evcil hayvanın eve geri dönmesini hızlandırmak için cep telefonu üzerinden sosyal medyaya ilan vermek dışında yapabileceği başka hiçbir şey yoktur. Sosyal medyaya ilan verebilmek için cep telefonundan “Post Alert About Missing Pet” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Aynı işlem bilgisayar üzerinden de yapılabilinir.

Sonrasında Simleriniz ile birlikte evcil hayvanınızın geri dönmesini beklemeniz gerekir. Cats and Dogs eklenti paketinde evcil hayvanlar genellikle 3 gün içinde eve geri dönerler.

Evcil hayvanınız geri döndüğünde, “Welcome Home” komutu ile, Simlerin petlerinin eve dönüşünden duyduğu heyecanı göstermesine olanak tanıyabilir, Siminiz ve tüylü dostu arasındaki bağın güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Eve dönen evcil hayvanı döndüğünde kirli ya da kısır değilse hamile bulma olasılığınız yüksektir.

“Free Spirit” yani özgür bir ruha sahip dişi ve kısır olmayan kediler ile, “Adventurous” yani maceracı ruha sahip dişi kısır olmayan köpeklerin, evlerine hamile dönme olasılıkları oldukça yüksektir.

Evden kaçan evcil hayvanları eve döndüklerinde aynı zamanda hasta bir şekilde de bulabilirsiniz. Bu durumda evcilinizi tedavi için hemen “The Brindleton Pawspital” adlı veterinere götürmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan The Sims 4: Pets Rehberi başlıklı makalemizde sims 4 pets ve sims 4 pets rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.