Sims 4 Hayalet (Ghost) Rehberi


EA Games, The Sims 4‘e getirdiği güncelleme ile artık hayaletleri oyunumuza ekleyebiliyoruz!

Öncelikle bir hayaleti kendiniz hayata geri döndürmek istiyorsanız, elinizde bir mezar taşının bulunması gerekiyor. Siminiz öldükten sonra hayalet hali her 3 gecede 1 kere, saat 12 olduğunda evinizi ziyaret eder. Fakat güneş doğduktan sonra yaptıkları işi bırakıp mezarlarına geri dönerler.

Hayaleti mezarından kendiniz çıkarmak istiyorsanız, gece yarısında veya ona yakın bir saatte mezar taşına tıklayıp “Mourn” barını seçerseniz, hayalet ortaya çıkar. Fakat bu biraz sizin şansınıza kalmış bir seçimdir, bazen şansınız yaver gidemeyebilir.

Sims 4 Hayalet Rehberi

Sims 4 Hayalet Rehberi

The Sims 4’te, hayaletler diğer serilerde olduğu gibi ölüm sebeplerine göre renk almazlar. Hayaletler, o anda bulundukları moda göre renk alırlar. Mezarlarından çıktıktan sonra da, ölüm sebeplerine bağlı olan mod ile çıkarlar.

Hayaletler, mezarlarından çıktıktan sonra bağımsız olarak hareket ederler. Ölen siminiz ile oynadığınız simin arası kötü ise, hayalet siminizi korkutabilir. Fakat aranız iyi ise, onu eve taşınmasına ikna edebilirsiniz. Böylece hayaleti siz kontrol etme şansına sahip olursunuz. Hayalet siminiz, ölmeden önceki haliyle geri dönerler.

Sims 4 Hayalet Rehberi

 

Hayaletler, diğer simlerden farklı olarak değişik yetenekleri ve davranış şekillerine sahiptirler. Bunlar:

 • Posses: Eşyaları oynatmak. Bu seçeneği bazı eşyalara tıkladığınızda görebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman hayalet eşyanın içine girer ve eşya hareket etmeye başlar. “Posses To Break” seçeneğini seçtiğiniz zaman, hayalet eşyayı hareket ettirir ve içinden çıktıktan sonra eşya bozulur. Eşyaları hareket ettirirken farklı bir sim odadaysa, siminiz hayalete sinirlenebilir.
 • Ghostly Repair: Hayalet tamiri. Bu seçenekle eşyaları diğer simlerden daha hızlı bir şekilde tamir edebilirsiniz.
Hayaletler İçin Sosyal Etkinlikler:
 • Ghost Scare: Mischief seçeneğinden bulabilirsiniz. Söz konusu olan siminizi hayaletçe korkutur.
 • Pass Through: Mischief seçeneğinden bulabilirsiniz. Söz konusu olan simin içinden geçer. Simleriniz arasındaki ilişkiye bağlı olarak siminiz buna iyi ya da kötü tepki verebilir.
 • Talk About Death: Friendly seçeneğinden bulabilirsiniz. Siminize ölümden bahsetmeye başlar.
 • Ask About Being Dead: Friendly seçeneğinden bulabilirsiniz. Yaşayan bir sim, hayalet sime ölü olmanın nasıl olduğunu sorar.

Sims 4 Hayalet Rehberi

Hayaletler, diğer simlerde olduğu gibi ihtiyaçları düşebilir, etrafında gelişen herhangi bir olaydan etkilenebilir, diğer simlerle etkileşime girebilir ve becerilerini geliştirebilirler. Hayaletler katı yiyecekler tüketebilirler, fakat sıvı yiyecekler tükettikleri taktirde zeminde su birikintisi oluşturuyorlar.

Hayalet simler, ölü olduklarından dolayı açlıktan ölemezler. Ravenous yani kurt gibi acıkma moodleti geldikten sonra ceplerinden hayali bir yemek çıkarırlar ve açlık seviyelerini yükseltirler.

Ayrıca insan ya da hayalet simlerle aşk yaşayabilir ve hatta evlenebilirler. Fakat hayalet bir sime evlilik teklifi edebilmeniz için önce onu eve dahil etmeniz gerekiyor.

Yaşarken evlenmiş iki sim, öldükten sonra evli olarak kalmıyorlar. Hayalet olduktan sonra tekrar evlenmeleri gerekmektedir.

Sims 4 Hayalet Rehberi

Bir önceki yazımız olan The Sims 4 Birisini Öldürme başlıklı makalemizde sims 4, sims 4 birini öldürme ve sims 4 birisini öldürme hakkında bilgiler verilmektedir.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

23 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Merhabalar,Sims 4 oynuyorum karakterim ve karısı yaşlılıktan öldüler biraz üzüldüm çünkü yaşlılıktan ölüneceğini bilmiyordum.Ama ölümlerini görmedim ve evin etrafına baktığımda hiçbir yerde mezar taşı yok.Ruhlarını bile olsa yaşatmak istiyorum nasıl yapabilirim ??

  1. Simlerinizin öldüğünden emin misiniz? Çünkü bir sim öldüğü zaman kamera otomatik olarak oraya odaklanır, kaçırmanız biraz zor. Alt kısımdaki sim panelinde öldüğünü düşündüğünüz simlerin portreleri yer alıyor mu? İyi oyunlar 🙂

  1. Mezar taşını elde etmek için simlerinizden birinin ölmesi gerekmektedir. Öldükten sonra öldüğü yerde mezar taşı belirecektir. İyi oyunlar 🙂

 2. merhaba simim açlıktan ölmek üzere ben yemek yedirmek için tıkladığımda sürekli gardrop gösteriyor kıyafeterini değişiyorum her şeye tıkladım yinede gardrop çıkıyor ne yapmak istiyor olabilir hiç bi yazı da yok

  1. Muhtemelen bug olmuş. Siminizi resetSim [Siminizin adı ve soyadı] hilesiyle sıfırlamayı deneyin.

 3. merhaba ben tam tamına 5 gece mourn yaptım ne hayalet ya da başka bir şey var mezar taşı var tam 11 ve 12 arası yapıyorum bir şey olmuyor neden acaba teşekkürler

  1. Yanlışlıkla ‘Release Spirit to Netherworld’ seçeneğini işaretlemiş olabilir misiniz? Eğer öyleyse hayaleti mezar taşından çıkartmışsınız demektir ve bu hayaletin bir daha gözükmeyeceği anlamına gelir. İyi oyunlar 🙂

 4. Simim öldü ama mezarından çıkmıyor çok uğraştım ama olmuyor bunun kolay bir çözümü veya hilesi varmı ?

  1. Yazıda belirttiğimiz gibi hayaleti mezarından çıkartmak için şansa ihtiyacınız var. Bazı oyuncuların hayaleti ilk gecede belirirken bazıları 2-3 gün beklemek zorunda kalabilir. Bilinen kolay bir çözüm veya hile bulunmuyor ne yazık ki. Sadece biraz sabretmeniz gerek. İyi oyunlar 🙂

  1. Merhaba, hayaleti mezarından kendiniz çıkarmak istiyorsanız, gece yarısında veya ona yakın bir saatte mezar taşına tıklayıp “Mourn” barını seçerseniz, hayalet genelde ortaya çıkar. Aranız iyi ise, onu eve taşınmasına ikna edebilirsiniz. Böylece hayaleti siz kontrol etme şansına sahip olursunuz. Hayalet siminiz, ölmeden önceki haliyle geri dönerler.

 5. Merhaba ben bir aileyi uzun süre oynamayı seviyorum (ilk yaptıgım karakterin torununun torununa kadar oynama gibi) Fakat şöyle bi sıkıntım var. Şehirde insandan çok hayalet oldu. Gittiğim her mekanda hayaletler dans ediyor, bir şeyler içiyor ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Oynamadıgım, oyunun içinde olan karakterler olduğu için mezar taşları yok. Dolayısıyla mezar taşı üzerinden yapabilecegim yok etme şansım (Release Spirit to Netherworld) yok. Hayaletleri silmemin herhangi bir yolu var mı acaba?

  1. Oyun, dünyadaki sim popülasyonu azalmasını önlemek için rastgele simler yaratır. Bazen bu simler uzaylı, hayalet vs. olabiliyor. Hayaletler yeni gelen güncellemeden sonra oluştuktan birkaç gün sonra kendi kendilerine yok olmaktadırlar. Fakat eğer bu durumdan çok rahatsızsanız “Manage Worlds” kısmına geldikten sonra, oyunun sağ üst köşesinde bulunan “Manage Households” bölümüne gelin. Karşınıza çıkan ekrandan “Other Households” seçeneğine tıkladığınız zaman oyundaki diğer simleri ve rastgele yaratılan simleri görebilirsiniz. Bulunmasından rahatsızlık duyduğunuz simleri kendiniz tek tek bu ekrandan silebilirsiniz. Fakat oyun rastgele sim yaratmaya devam edeceğinden tekrardan hayalet simler görme olasılığınız vardır. Fakat bu hayaletler birkaç gün sonra yok olacaktır. İyi oyunlar 🙂

 6. Merhaba.Ben geeta rasoyayı havuzda boğarak öldürdüm.Ancak mezar taşını bulamadım.Oğlunun envanterinde de yok.Nereden bulabilirim ?

  1. Bir de “Buy Mode” kısmındaki aile envanterine göz atın. Eğer orada da yoksa oyun mezar taşı oluşturmamış olabilir. Maalesef bu durumda yapılabilecek bir şeyin olup olmadığı hakkında bir bilgimiz yok. İyi oyunlar 🙂

 7. Sorum var da. Ben dilek kuyusundan gençlik istedim 2 simim öldü ve bunları evlendirmeye çalışıyorum hatta sevgililer ama ben hem romantikliği hem de arkadaşlığı fulledi bi türlü evlilik teklif edemiyor. Lütfen yardımcı olun. Bu arada Sims4’te.

  1. Merhabalar. Simleriniz hayalet midir? Eğer öyleyse simlerinizin NPC (sizin kontrol etmediğiniz) olmadığından emin olunuz. Hayalet simler ancak siz onları kontrol edebiliyorsanız evlenebilirler. İyi oyunlar.