The Sims 4 Birisini Öldürme


Sims 3‘te “testingCheatsEnabled true” hilesi ile kolayca öldürebildiğimiz simleri, artık Sims 4‘te bu kadar kolay öldüremiyoruz. Sims 4’te ölüm çeşitleri ikiye ayrılmıştır. Bunlar:

 • Doğal Ölüm Çeşitleri: Açlık, cow plant bitkisi, elektrik çarpması, yanmak, yaşlılık ve yorgunluk.
 • Duygusal Ölüm Çeşitleri: Aşırı kızgınlık, aşırı utanmak ve çok gülmek.
Sims 4 Açlıktan Ölme
Sims 4 Açlıktan Ölme

Sims 4’te Açlıktan Ölme

Diğer Sims serilerine nazaran Sims 4’te birisini öldürmenin daha zor olduğundan bahsetmiştik. Sims 4’te sim öldürmenin yollarından biri; onu aç bırakmaktır. Fakat bunu yapabilmek için siminizin sizden bağımsız hareket etmesini engellemeniz gerekmektedir. Yani siminiz çok acıktığında sizden bağımsız olarak yemek yiyebilir. Dolayısıyla siminizi herhangi bir yiyeceğe ulaşamayacağı bir odaya hapsetmeniz, siminizin 24 saat içinde ölmesine neden olacaktır.

Sims 4 Cow Plant ile Ölme
Sims 4 Cow Plant ile Ölme

Sims 4’te Cow Plant ile Ölme

Bildiğiniz gibi Sims 4’te iki adet kasaba var. Biri Willow Creek, bir diğeri ise Oasis Springs. Oasis Springs çölünde bulunan Bloom Park’ta balık avlarsanız, bu cow plant bitkisine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bir roket yardımı ile uzayı keşfe gitmeniz, bunun haricinde hazine aramak için toprağı kazmanız vs. gibi yollarla da bu bitkinin tohumuna sahip olabilirsiniz. Cow plant bitkisinin 12 saatte bir beslenmesi gerekiyor. Cow plant bitkisi aç kaldığı taktirde siminizi bir kek ile cezbediyor. Bu süreçte siminizin iki ihtimali var. Ya o keki yiyecek ya da cow plant bitkisini besleyecek. Eğer siminiz o keki cow plant bitkisinin ağzından almaya kalkarsa, cow plant bitkisi de siminizi canlı canlı yiyecektir. Bu noktadan sonra işiniz şansa kalmış. Siminiz ya ölecek ya da cow plant bitkisi siminizi geri kusacaktır.

Sims 4 Elektrik Çarpmasından Ölme
Sims 4 Elektrik Çarpmasından Ölme

Sims 4’te Elektrik Çarpması ile Ölme

Bu öldürme yöntemini gerçekleştirebilmeniz için evinizdeki herhangi bir elektrikli eşyanın bozulmasını beklemeniz gerekmektedir. Bir eşyanız bozulduğunda eğer siminizin tamir yeteneği düşükse, bu tamir işlemi kuvvetle muhtemel elektrik çarpması ile sonlanacaktır. Siminize elektrik çarptıktan sonra siminizin modu “singed” olacaktır ve bu mod siminize duş aldırana kadar geçmeyecektir. Tamir işlemini siminize duş aldırmadan ve siminiz “singed” modundayken devam ettirirseniz veya siminize yeni bir tamir işi verirseniz, siminiz ikinci bir elektrik şokuyla ölecektir.

Sims 4 Yanarak Ölme
Sims 4 Yanarak Ölme

Sims 4’te Yanarak Ölme

Yemek pişirme yeteneği düşük bir simin, ucuz bir ocakta pişireceği yemekle yangın çıkarması büyük bir ihtimaldir. Ayrıca bildiğiniz gibi Sims 4’te itfaiye servisi yok. Yangını söndürmek için siminize “extinguish fire” komutu vermelisiniz ya da buy modedan alabileceğiniz bir yangın söndürücü ile de yangını söndürebilirsiniz. Bunların hiçbirini yapmamanız yangının yayılmasına neden olacaktır. Siminizi yakarak öldürmenin bir diğer yöntemi ise şöminelerdir. Şöminenin etrafını kilim, sandalye, masa vs. gibi yanıcı maddelerle donatmanız yangının büyümesini sağlayacaktır. Tabii yangın sürecinde siminizi yangının çıktığı odaya kilitlemeniz önerilir.

Sims 4 Yaşlılıktan Ölme
Sims 4 Yaşlılıktan Ölme

Sims 4’te Yaşlılıktan Ölme

Bir simin en doğal ölüm yöntemidir. Siminize bu bahsettiğimiz işkence yöntemlerini uygulamak istemiyorsanız, onun yaşam süresinin dolmasını bekleyeceksiniz. Siminizle ayrı bir duygusal bir bağ kurduysanız “Potion of Youth” iksirini içirmeniz siminizi gençleştirecektir 🙂

Sims 4 Yorgunluktan Ölme
Sims 4 Yorgunluktan Ölme

Sims 4’te Yorgunluktan Ölme

Yaşlılık döneminde olan simler genç simlere göre daha çabuk yorulurlar ve dayanma güçleri gençlere göre daha azdır. Yaşlı siminize spor ya da “woohoo” yaptırdığınızda siminizin modu “dangerously tired” olursa ve siminize 4 saat boyunca yorucu işler yaptırmaya devam ederseniz, siminiz yorgunluktan ölecektir.

Sims 4 Kızgınlıktan Ölme
Sims 4 Kızgınlıktan Ölme

Sims 4’ye Kızgınlıktan Ölme

Sims 4’te kızgınlık duygusunun 4 evresi vardır:

 • Angry: Kızgın
 • Very Angry: Çok kızgın
 • Furious: Öfkeden köpürmüş
 • Enraged: Küplere binmiş

Bu evrelerden en tehlikesi şüphesiz ki “enraged” evresidir. Bu modda olan bir simi birkaç saat içerisinde sakinleştirmezseniz, siminiz kızgınlıktan kalp krizi geçirerek ölecektir.

Sims 4 Utangaçlıktan Ölme
Sims 4 Utangaçlıktan Ölme

Sims 4’te Utanarak Ölme

Sims 4’te kızgınlık duygusu gibi, utanç duygusunun da 4 evresi bulunmaktadır:

 • Embarrassed: Utanmış
 • Very Embarrassed: Çok utanmış
 • Humiliated: Küçük düşmüş
 • Mortified: Aşağılanmış

Utangaçlık evresinin de en tehlikesi “mortified” evresidir. Bu modda olan bir simi birkaç saat içerisinde sakinleştirmezseniz, siminiz utangaçlıktan ölecektir.

Sims 4 Gülmekten Ölme
Sims 4 Gülmekten Ölme

Sims 4’te Gülmekten Ölme

Gülme evresi de kendi içinde 4 bölüme ayrılmaktadır:

 • Playful: Şakacı
 • Very Playful: Çok şakacı
 • Silly: Ahmakça
 • Hysterical: Kendini kaybetmiş

Siminizi bir müddet “hysterical” evresinde bırakmanız, siminizin ölümüne yol açacaktır.

Sims 4 Sim Öldürme Hileleri

 • ‘sims.add_buff buff_death_electrocution_warning’: Sim’inizi bir cihaz tamir ederken, ölüme yatkın olan bir ruh haliyle donatır.  Bozuk bir eşyayı tamir etmeye yollarken kullanırsanız, fena çarpar.
 • ‘sims.add_buff buff_Mortified’: Sim’inizi utangaçlıktan ölüme sürükleyecek bir ruh haliyle donatır.
 • ‘sims.add_buff buff_Enraged’: Sim’inizi öfkeden ölüme sürükleyecek bir ruh haliyle donatır.
 • ‘sims.add_buff buff_Hysterical’: Sim’inizi sinir bozukluğundan ölüme sürükleyecek bir ruh haliyle donatır.
 • ‘sims.add_buff hunger_Starving’: 24 saat içinde gerçekleşecek, oldukça fazla garantili bir ölüm. Sim’iniz açlıktan ölecek!

Bir önceki yazımız olan The Sims 4 Yaşam Ödülleri Rehberi başlıklı makalemizde sims 4, sims 4 lifetime rewards ve sims 4 lifetimerewards store hakkında bilgiler verilmektedir.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.