The Sims 1 Rehberi


The Sims 1‘i açtığınızda karşınıza ilk olarak mahalle ekranı gelir. Bu ekranda ister hazır ailelerle oynayabilir, isterseniz de kendiniz yaratabilirsiniz.

Aile ve Sim Yaratma:

Sim yapmaya başladığınızda karşınıza iki ana ekran gelir. Soldaki ekranda siminizin karakter puanları ile karakterini ve burcunu düzenlersiniz. Sağdaki ekranda ise yaşını, ten rengini, cinsiyetini vb. düzenlersiniz.

Build/Buy Modları:

Build Mode: Bu mod, evinizin peyzaj ve inşasıyla ilgili eşyaları içermektedir.

Buy Mode: Bu mod, evinizin iç dekoruyla ilgili eşyaları içermektedir.

Live Mod: Bu mod ise oyununuzun ilerleyeceği moddur.

Simlerin İhtiyaçları:

Hunger: Açlık. Bizim gibi simlerin de en temel ihtiyaçlarından biri. Açlığı gidermenin 2 yolu vardır:

Pizza Siparişi Vermek: Telefonla sipariş verebilirsiniz. Pizza satın almanın karşılığı 50 Simoleons’dur.

Yemek Yapmak: Evinizde bulunan mutfaktaki buzdolabı ve ocaktan yararlanabilirsiniz. Daha iyi yemek yapabilmeniz zaman gerekmektedir. Yemek yaptıkça “Cooking Skill” yükselir ve daha besleyici yemekler yaparlar.

Room: Oda. Siminizin bulunduğu odadaki eşyaların kalitesine göre yükselir ya da düşer. Simin etrafındaki çöp, bulaşık, sinek gibi şeyler bu ihtiyacı düşürür.

Social: Sosyallik. Siminiz uzun süre başka bir simle iletişime geçmezse bu ihtiyaç düşer. Sohbet, dans etme, sarılma gibi hareketler bu ihtiyacı yükseltirken, kavga, alay, tehdit gibi olaylar da bu ihtiyacı düşürür.

Bladder: Tuvalet. Simler bizim gibi tuvalet ihtiyacını gidermek durumundalar. Bu ihtiyacı evinizde bulunan tuvalet ile giderebilirsiniz. Eğer uzun süre tuvalete gidilmezse küçük kazalar oluşabilir. Kahve içme, yemek yeme, sohbet etme gibi şeyler bu ihtiyacı düşürür. Eğer siminiz altına yaparsa, Comfort ihtiyacı sıfırlanır.

Energy: Enerji. Uyumak ve kahve içmek bu ihtiyacı yükseltir. Simin enerjisi sıfırlanırsa sim ya bayılır, ya da ayakta uyur. Bunlardan biri olursa Comfort ihtiyacı sıfırlanır.

Comfor: Konfor. Yatakta yatmak, koltukta oturmak, banyo yapmak bu ihtiyacı yükseltir. Fiziksel aktiviteler ise bu ihtiyacı düşürür.

Fun: Eğlence. Gün boyu yaptığınız aktiviteler bu ihtiyacı düşürür. Bu ihtiyacı yükseltmek için televizyon izleyebilir, oyun oynayabilir, kitap okuyabilir ve bunun gibi şeyler yapabilirsiniz.

İş Bulma:

Bilgisayardan ya da gazeteden iş edinebilirsiniz. Bilgisayarda 3 iş ilanı, gazetede ise 1 iş ilanı verilir. İş ilanları her gün yenilenir. İşinize göre skillerinizi yükselterek işinizde yükselebilirsiniz.

Yetenek Puanları:

Bu puanlar işinizde yükselmenize yardımcı olduğu kadar, hayatınızın da kolaylaşmasını sağlar.

Cooking: Yemek pişirme. Yemek yaparak ve kütüphaneden Cooking kitabını okuyarak yükselir. Bu skill yükseldikçe yemekler daha besleyici olur ve yangın riskini en aza indirir.

Mechanical: Mekanik. Bozulan eşyaları tamir ederek ve kütüphaneden Mechanic kitabını okuyarak yükselir. Bu skill yükseldikçe elektrik akımına maruz kalma riski en aza iner.

Charisma: Karizma. Ayna karşısında çalışarak yükselir. Asıl amacı simin işinde yükselmesi için insanlarla daha iyi iletişim kurabilmesidir.

Body: Vücut. Yüzme havuzunda yüzerek ve egzersiz yaparak yükselir. Belli mesleklerde yükselmeye ve kavga ederseniz yenme olasılığını arttırmaya yarar.

Logic: Mantık. Satranç, kimya seti, teleskop kullanarak yükselir. Birçok işte yükselmek için kullanılır.

Creativity: Yaratılıcık. Piyano ve elektronik gitar çalarak, tablo yaparak yükselir. Belli mesleklerde yükselmek için kullanılır ve yaptığınız tablo daha kaliteli olur.


İçeriği beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı